Kultura
Filharmonia Szczecińska
Czy widziałeś kiedyś górę lodową w centrum miasta? Jeśli nie, musisz zobaczyć nową siedzibę Filharmonii Szczecińskiej, która majestatycznie wyłania się z budynków miejskich i wszechobecnej zieleni. Jej metalowo-szklana fasada uzupełniona jasnymi iluminacjami przyciąga wzrok każdego, kto się zbliży. Budynek został zaprojektowany przez katalońskich architektów z Barozzi Veiga z Barcelony i od razu stał się ikoną naszego miasta. Otrzymał wiele nagród, w tym Nagrodę Miesa van der Rohe w 2015 roku.
Szczecińskie bulwary nad Odrą
Odnowione bulwary przy Moście Długim i Trasie Zamkowej oraz na wyspie Łasztownia przyciągają spacerowiczów, rowerzystów, rolkarzy i żeglarzy. Łódź legendarnego żeglarza Wyszaka zdobi Aleje Marynarzy na bulwarach, a w powietrzu unosi się kusicielski zapach kakao i czekolady. Ten słodki aromat pochodzi z fabryki czekolady „GRYF”. Więcej informacji i kalendarz wydarzeń można znaleźć na stronie:
Jasne Błonia
Jasne Błonia to rozległy zielony park położony przy Ratuszu Miejskim w Szczecinie, jedno z ulubionych miejsc na spacery, jazdę na rowerze lub spędzanie czasu wygodnie na ławce lub trawniku. Park powstał w latach 1925-27 i został zaprojektowany z rzędami klonów po bokach szerokiego, kwiecistego trawnika. Klonów rośnie tu ponad 200, jest to największe skupisko tego gatunku drzew w Polsce.
Kino Pionier 1907
Filmy można tu oglądać w miękkim fotelu w przytulnej, zabytkowej sali kinowej lub przy stole w kawiarni „Kiniarnia”, która znajduje się piętro niżej. Jest to sala w stylu retro z uroczym projektorem i fortepianem z 1898 roku. Przypomina atmosferę starego kina? Lepiej! Otóż jest to najstarsze kino na świecie, które działa w tym samym miejscu nieprzerwanie od ponad 100 lat. Zanim wejdziesz do kina, spójrz na gablotę – znajduje się tam certyfikat Światowej Księgi Rekordów Guinnesa.
Centrum Dialogu “Przełomy”
Jest to jeden z oddziałów Muzeum Narodowego w Szczecinie, w którym to prezentowana jest najnowsza historia Szczecina i Pomorza Zachodniego, ze szczególnym uwzględnieniem protestów społecznych i przełomowych wydarzeń w latach 1970–1971, 1980–1981, 1988–1989, które doprowadziły Polskę do odzyskania suwerenności w 1989 r. Budynek, w którym mieści się muzeum, jest częściowo schowany pod Placem Solidarności, w pobliżu Filharmonii Szczecińskiej. Lokalizacja muzeum nie została wybrana przez przypadek - to tutaj 17 grudnia 1970 r. padły pierwsze strzały do protestujących w obronie suwerenności. W lipcu 2016 r. Centrum Dialogu Przełomy zostało uznane za najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Cztery miesiące później, 18 listopada, ten sam budynek został nazwany Światowym Budynkiem Roku.
Muzeum Techniki i Komunikacji
Dzięki pasji i wytrwałości Szczecińskiego Towarzystwa Miłośników Transportu Publicznego w 2010 roku w starej, dawnej zajezdni tramwajowej zostało otwarte Muzeum Techniki i Komunikacji . Uzyskanie grantu pozwoliło na remont obiektu, naprawę starych tramwajów i oddanie ich do użytku, a także zakup 32 zabytkowych samochodów i 56 motocykli od warszawskiego kolekcjonera. W ten sposób powstało wielokrotnie nagradzane Muzeum i Magazyn Sztuki.
Unikalna kolekcja i dobrze wykonana renowacja tego historycznego budynku sprawia, że przyciąga on ludzi wystawami, programami edukacyjnymi i wydarzeniami kulturalnymi. Wypełniony naturalnym światłem, wykończony w ciekawy sposób obiekt stał się popularnym miejscem do sesji zdjęciowych i był wykorzystywany jako galeria sztuki i miejsce pokazu mody. Warto śledzić bieżące wydarzenia i odkrywać skarby udostępnione na wystawy czasowe:
Zamek Książąt Pomorskich
Każdy, kto wjeżdża do Szczecina mostami nad Odrą, może zobaczyć wysoką gotycką katedrę z czerwonej cegły i elegancką, bladą sylwetkę renesansowego zamku z zielonymi wieżami, który był niegdyś siedzibą książąt dynastii Gryfińskich rządzących Księstwem Pomorskim. Zamek Książąt Pomorskich ma pięć skrzydeł i dwa dziedzińce. Na dachu północnego skrzydła znajduje się panoramiczny taras, z którego można podziwiać wspaniałe widoki. Zegar astronomiczny z XVII wieku jest specjalną atrakcją turystyczną Zamku. Z pewnością warto odwiedzić także pokój poświęcony Eilhardowi Lubinusowi i celę wiedźm.
Źródło zdjęć: www.szczecin.eu, filharmonia.szczecin.pl