Natura
Szczecin to idealne miejsce do pracy i wypoczynku: miasto łączy trzy elementy - wodę, zieleń i budynki - w wyjątkową całość, najbardziej atrakcyjną destynację turystyczną. Eleganckie kamienice i układ ulic w kształcie gwiazdy sprawiają, że Szczecin przypomina Paryż. Okoliczne tereny - pierwotne lasy, rezerwaty przyrody i jeziora - tworzą warunki sprzyjające rozwojowi turystyki. Ponadto Szczecin ma szeroki wybór atrakcyjnych opcji spędzania wolnego czasu. Jedną z niekwestionowanych mocnych stron Szczecina jest jego położenie geograficzne. Wody i tereny zielone stanowią ponad połowę powierzchni miasta. W Europie nie ma wielu takich miast.
Patrząc na Szczecin z lotu ptaka można zobaczyć, że miasto to skupisko wysp, kanałów, plaż i zatok. Są to atuty, które w przyszłości uczynią Szczecin „nową zieloną Wenecją” dzięki niezachwianej wizji rozwoju, która nie idzie w parze ze stereotypowymi wyobrażeniami o mieście. Adaptując liczne wyspy regionu Śródodrza, kanały i duże rozlewiska na południu i wschodzie, Szczecin stanie się ekologicznym miastem na wodzie - pływającym ogrodem. Ta wizja sformułowała przyszłą strategię rozwoju miasta i położyła podwaliny pod projekt Floating Garden 2050. Oznacza to, że Szczecin może zaoferować swoim mieszkańcom możliwości metropolii, zachowując jednocześnie swój spokojny charakter.
Miłośnicy aktywnego wypoczynku nie będą się nudzić w Szczecinie - jest tu ponad 100 km ścieżek rowerowych, marin, tor kartingowy oraz basen olimpijski Floating Arena, w którym w 2011 roku odbyły się Mistrzostwa Europy w Pływaniu.
Dla miłośników żeglarstwa Szczecin jest już jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie, w którym można pływać po rzece, jeziorze i zalewie, a nawet płynąć przez zalew do Morza Bałtyckiego. Jezioro Dąbie, okolice Międzyodrza i Zalew Szczeciński to prawdziwe mekki dla żeglarzy i miłośników sportów wodnych. Miasto ma również potencjał, aby stać się najnowocześniejszą i największą mariną w regionie Morza Bałtyckiego.
Na pięknym terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego znajduje się pole golfowe Binowo Park. W malowniczej okolicy Puszczy Bukowej można znaleźć 9-dołkowe pole szkoleniowe, 18-dołkowe mistrzowskie pole treningowe, tereny treningowe - poligon i pole golfowe, a także klub z restauracją (dla maksymalnie 40 osób), salę konferencyjną (50 osób) i salę z kominkiem, a w pobliżu namiot bankietowy na przyjęcia do 150 osób.
Szczecin oferuje szeroki wybór form aktywnego wypoczynku. Parki i lasy w mieście i na jego obrzeżach są idealnym miejscem do spacerów, joggingu, nordic walking i jazdy na rowerze. Puszcza Bukowa z malowniczym Jeziorem Szmaragdowym i Puszcza Wkrzańska, rozciągająca się od Jeziora Głębokiego, oferują niezliczone ścieżki i szlaki wytyczone w zróżnicowanym terenie i krajobrazie. Zimą nie trzeba jeździć w góry, aby jeździć na nartach - wystarczy odwiedzić szczecińską Gubałówkę.
Miłośnicy turystyki miejskiej mogą podziwiać piękną architekturę w stylu Art Nouveau, zwiedzając Szczecin szlakiem turystyki miejskiej. Siedmiokilometrowa trasa wiedzie przez najciekawsze odległe części Szczecina i prowadzi do 42 miejsc, które są świadectwem fascynującej historii miasta. Możesz kontynuować zwiedzanie miasta, przechodząc podziemnymi szlakami Szczecina - rekonstrukcją schronu przeciwlotniczego z czasów II Wojny Światowej i schronu przeciwlotniczego z okresu zimnej wojny. To największa ostoja cywilna w Polsce z okresu drugiej wojny, położona na głębokości około 5 kondygnacji.
Źródło informacji i zdjęć: www.szczecin.eu, invest.szczecin.eu, www.binowopark.pl