Sport

Sporty wodne

Aż 23,8% powierzchni miasta zajmuje woda, z czego 65 km2 to jezioro Dąbie - jedyne w kraju, gdzie mogą cumować jachty pełnomorskie. Poprzez strategię rozwoju Floating Garden miasto mocno stawia na tereny nadwodne i zielone, dzięki czemu sporty wodne stały jednym ze strategicznych punktów rozwoju. Tradycje szkoleniowe, stare i nowobudowane w mieście mariny zapewniają odpowiednie zaplecze do uprawiania sportów wodnych.

Przygotowane szlaki kajakowe pozwalają odkrywać Międzyodrze i podziwiać miasto od strony rzeki. Imprezy takie jak Tall Ships Races ściągają do miasta największe i najsławniejsze żaglowce świata, a Zalew Szczeciński posiada infrastrukturę i warunki do uprawiania kite- i windsurfingu.

Baja Poland

Szczecin stanowi bazę zawodów, będących elementem pucharu świata w rajdach terenowych. Okolice Szczecina i dzisiejszego województwa Zachodniopomorskiego w czasach PRL były usiane terenami należącymi do wojska, po którym do dziś pozostały rozległe poligony.

Ten potencjał został wykorzystany i przykładowo jedną z części trasy rajdowej jest dawny poligon czołgowy w pobliżu jeziora Głębokie. Na czas rywalizacji przybywają do miasta kierowcy znani z rywalizacji w rajdzie Dakar, a ku uciesze mieszkańców zawsze jeden z odcinków odbywa się na ulicach Szczecina.

The Floating Arena Pool

Szczecin znany jest jako miasto pływaków uhonorowanych medalami olimpijskimi. Aby wykorzystać ten atut postanowiono wybudować nowoczesny basen olimpijski o długości 50 m. Ukończony w 2010 obiekt został wybrany na gospodarza pływackich mistrzostw Europy oraz Polski.

Poza rozgrywanymi tam zawodami, basen Floating Arena jest otwarty dla amatorów pływania. Dzięki temu, że jest najbardziej nowoczesnym obiektem tego typu w mieście, cieszy się niesłabnącą popularnością.

The Szczecin Tennis Centre

Szczecin jest gospodarzem najstarszej i najbardziej prestiżowej imprezy tenisowej w kraju, zawodów Pekao Szczecin Open. Impreza ta odbywa się właśnie na kortach Szczecińskiego Centrum Tenisowego przy alei Wojska Polskiego i od lat przyciąga widzów z Polski i zagranicy. Szczecińskie Centrum Tenisowe stanowi rozległy kompleks krytych i otwartych kortów z przygotowaną odpowiednio infrastrukturą oraz profesjonalną kadrą trenerską.

Szczecińska Gubałówka

Pomimo sporej odległości od polskich gór i bliskości morza, w Szczecinie można też zakosztować białego szaleństwa. W sezonie zimowym Szczecińska Gubałówka otwiera dwa dośnieżane i oświetlone stoki narciarskie, lodowisko oraz wybudowany w 2012 roku snowpark. Zimą i latem czynna jest tam drewniana bacówka, a na świeżym powietrzu działa grill.

Umiejscowienie Gubałówki w Lasku Arkońskim w pobliżu malowniczej doliny Siedmiu Młynów i stadniny koni gwarantuje, że wyprawa w te rejony będzie ciekawym doświadczeniem.

NETTO Arena

Ukończona w 2014 Szczecińska Hala Widowiskowo Sportowa otrzymała nazwę nawiązującą do głównego sponsora: Azoty Arena. Nowoczesna Hala to miejsce, gdzie odbywają się ważne wydarzenia sportowe, masowe imprezy muzyczne i koncerty (takie jak Eska Music Awards).

Dodatkowo zimą otwarte jest tam lodowisko, a przez cały rok funkcjonuje centrum fitness. Swoje mecze rozgrywają tam szczecińscy koszykarze - King Wilki Morskie, jak również Chemik Police - drużyna siatkówki żeńskiej, mistrz Polski grający w sezonie 2014/2015 mecze w Lidze Mistrzów.


Stadion im. Floriana Krygiera

Szczeciński stadion imienia Floriana Krygiera jest miejscem dla miłośników piłki nożnej. Jest to stadion grającej w sezonie 2014/2015 w ekstraklasie drużyny Pogoń Szczecin. Drużyna ta gra w polskiej lidze od 1948 roku, z tradycjami i osiągnięciami sięgającymi nawet wicemistrzostwa polski.

Kiedy samo oglądanie piłki nie wystarcza, można skorzystać z sieci małych stadionów otwartych dla każdego (zwanych Orlikami) lub wynajmować zadaszone boiska dla treningów w każdych warunkach pogodowych.

Źródło fotografii: www.szczecin.eu, www.bajapoland.eu