Szczecin w Europie

Szczecin leży jedynie 140 kilometrów od Berlina, 265 od Poznania, 363 od Wrocławia, 467 od Kopenhagi, 499 od Pragi, 565 od Warszawy i 1058 od Oslo. Wbrew powszechnym opiniom, Szczecin nie leży nad morzem – ale od nadbałtyckich plaż dzieli nas jedyne 80 kilometrów.

Szczecin to historyczna stolica Księstwa Pomorskiego, którego zachodnia część wraz z wyspą Rugią znajduje się dzisiaj w Niemczech. Jest to największe miasto Euroregionu Pomerania.

Mieszkając w Szczecinie, możesz śmiało odkrywać Europę – podróżując na lądzie, w powietrzu, a nawet przez morze! Połączenia lotnicze z portu Szczecin-Goleniów obejmują miasta takie jak: Warszawa, Oslo Gardemoen, Oslo Torp, Stavanger, Bergen, Londyn Stansted, Dublin, Liverpool, Kraków i Kopenhaga.

Z pobliskiego Świnoujścia pływają również promy do Szwecji – do Ystad i Trelleborg. Promem przez Szwecję można też dopłynąć do Danii, na trasie Świnoujście - Kopenhaga.

Miejsca

Poznaj najciekawsze miejsca w mieście!

Kultura

Szczecin oferuje szeroką gamę miejsc kulturalnych, takich jak piękna Filharmonia czy najstarsze kino na świecie.

Natura

Dowiedz się wszystkiego o pięknej naturze Szczecina.

Sport

Odkryj jakie możliwości sportowych aktywności oferuje Szczecin.

Życie w Szczecinie

Mieszkania

Szczeciński rynek nieruchomości oferuje szeroką gamę miejsc do wynajęcia, na przykład jedno- lub dwupokojowych, o różnych cenach i standardach. Koszty są porównywalne z poznańskimi i niższe niż we Wrocławiu czy Warszawie. Nowi mieszkańcy Szczecina chętnie wprowadzają się do niskich bloków zielonej dzielnicy Pogodno czy uniwersyteckiej dzielnicy Gumieńce lub tradycyjnych kamienic w pobliżu centrum. Z każdego z tych obszarów można łatwo dostać się do biur METRO.

Koszty życia

Szczecin jest przyjazny portfelom swoich mieszkańców. Koszty utrzymania są w przybliżeniu średnie dla reszty kraju - jedna osoba może mieszkać, jeść i poruszać się po mieście za 1500-2000 PLN. Miesięczny bilet autobusowy / tramwajowy na wszystkie trasy kosztuje 100 PLN, a w „Tani wtorek” możesz udać się do niektórych kin za 14 PLN. Za kawę w popularnych sieciach kawiarni zapłacisz niestety tyle samo, co gdzie indziej… warto jednak odwiedzić przytulne, lokalne kawiarnie!

Transport miejski

Szczecińska sieć tras autobusowych i tramwajowych jest stale rozbudowywana i pozwala dotrzeć do wielu miejsc. Wszelkie informacje znajdziesz na stronie przewoźnika www.zditm.szczecin.pl. Długo oczekiwany Szczeciński Szybki Tramwaj łączy dwie strony Odry, a ruch samochodowy przebiega raczej płynnie (nasze korki są niczym w porównaniu do tych w Warszawie czy Poznaniu!). Duża ilość zieleni i czystego powietrza w mieście zdecydowanie zachęca też do spacerów.

Rower miejski

W cieplejszych miesiącach roku mieszkańcy Szczecina mogą skorzystać z alternatywnej formy transportu po mieście - Szczecińskich Rowerów Miejskich, które działają od marca do grudnia! Stacji, w których można wypożyczyć lub zwrócić rower jest coraz więcej i można je znaleźć na mapie tutaj. Rowery są bardzo popularne - mieszkańcy Szczecina chętnie korzystają z tego zdrowego i przyjaznego dla środowiska środka transportu.

Urzędy

Większość instytucji urzędowych znajduje się w centrum miasta. Urząd Miasta znajduje się w sercu Jasnych Błoni przy Placu Armii Krajowej, niedaleko jest też budynek Drugiegp Urzędu Skarbowego przy ul. Felczaka. Pierwszy Urząd Skarbowy znajduje się w pobliżu Bramy Portowej przy ul. Drzymały 5, a Trzeci Urząd Skarbowy w dzielnicy Prawobrzeże, przy ul. Rydla. Paszport możesz otrzymać w budynku Urzędu Wojewódzkiego przy malowniczych Wałach Chrobrego.

Biznes

Biznes rozwija się dynamicznie w Szczecinie od wielu lat. Obecnie działa tu ponad 67 tysięcy firm! Miasto szczyci się nowoczesnymi kompleksami biurowymi, a łączna powierzchnia biurowa sięga 80 000 m2. W sektorze SSC / BPO / ITO działa ponad 20 firm. Centra outsourcingowe i powiązane firmy oferują usługi w kilkunastu językach obcych. Szczecin przyciąga coraz więcej osób z innych regionów Polski i zagranicy - coraz częściej można korzystać z umiejętności językowych i zdobywać międzynarodowe doświadczenie.

Przydatne linki

Invest in Szczecinwszystko o Szczecinie w jednym miejscu

Szczecin.eu – oficjalny portal informacyjny miasta Szczecin

Bilety.fm – portal, na którym znajdziesz informacje o wydarzeniach kulturalnych i sportowych oraz kupisz bilety na nie

Echo Szczecina – portal informujący o bieżących wydarzeniach kulturalnych i imprezach w mieście